محبوب ترین سوهان گزی حاج مجتبی قربانی که در ایران به ثبت ملی شده است!

مواد تشکیل دهنده محبوب ترین شیرینی ایرانی که در ایران به نام سوهان ثبت ملی شده است بیشتر بدانید:

مواد اولیه سوهان اول که بیشتر شبیه حلوای نرم بود شامل آرد، شکر، روغن، پسته، زعفران ، هل و گلاب بود.

اما با گذشت زمان، مواد دیگری مانند زرده تخم مرغ به مخلوط اضافه شد و آرد گندم با جوانه گندم جایگزین شد، حلوا را شکننده‌تر کرده و ماندگاری محصول را افزایش می‌دهد.

اما با گذشت زمان، قنادی ها مواد دیگری مانند زرده تخم مرغ را به مخلوط اضافه کردند. علاوه بر این، آنها آرد گندم را با جوانه گندم جایگزین کردند که حلوا را شکننده تر می کرد. علاوه بر این، این جایگزینی باعث ماندگاری بیشتر محصول شد.

سوهان (شکننده)

سوهان یک شیرینی اصیل ایرانی است که طعم بی نظیری در سراسر جهان دارد در دستور پخت سوهان گزی حاج مجتبی قربانی آن چیزی که بیشتر جلب توجه می کند جوانه گندم است.

سوهان قم معروف ترین سوهان در ایران است و انواع مختلفی از آن در قم تولید می شود تاریخچه پخت ترد در قم به دوران قاجار برمی گردد اولین بار در دوره قاجار پخته شد.
 در حال حاضر بیش از 700 کارخانه سوهان در قم وجود دارد تولید روزانه این شیرینی در قم حدود 5 تن در روز است که 20 تن آن به خارج از استان صادر می شود و مابقی توسط زائران، مسافران و اهالی خریداری می شود.
سوهان
ترکیبات سوهاناگرچه انواع مختلفی از بریتل وجود دارد، اما تقریباً همه آنها دستور العمل های مشابهی دارند.
مواد اولیه اصلی آب، آرد سبوس دار، جوانه گندم، شکر، روغن، زرده تخم مرغ، هل ، زعفران و مغز پسته است و بنابراین تفاوت بسیار اندک در این مواد می تواند نوع آن را تغییر دهد.
این شیرینی در گذشته به روش سنتی و دست ساز درست می شد اما اکنون با دستگاه ها و قالب های مخصوص پخت می شود.
 برتل انواع مختلفی دارد که هر کدام دستور پخت متفاوتی دارند. برای تهیه این شیرینی از کره یا روغن های گیاهی استفاده می شود.
 اضافه کردن چربی به سوهانبه کالری آن اضافه می کند و توانایی جویدن، طعم، بو، مزه و ماندگاری محصول را افزایش می دهد.
 شکر برای شیرین کردن، افزایش رنگ و مهمتر از همه به عنوان نگهدارنده به شکننده اضافه می شود.انواع سوهان

انواع سوهان در قم و سایر شهرهای ایران تولید می شود. از معروف ترین و پرطرفدارترین انواع آن می توان به شیرینی عسلی، کنجدی، بادامی، پسته ای و گز اشاره کرد. در اینجا برخی از انواع و دستور پخت آنها آورده شده است.1. شکننده عسلی (سوهان عسلی)

ترد عسلی نیز محبوب ترین نوع این شیرینی است که حاوی شکر، عسل، بادام یا مغز پسته است.2. کنجد شکننده

سوهان کنجد بسیار شبیه به ترد عسلی است، فقط با این تفاوت که به جای بادام و پسته از کنجد استفاده می شود.3. گز شکننده (سوهان گز)

گز سوهان که یکی از بریتل های خوش طعم قم است طرفداران زیادی هم دارد دستور تهیه آن ترکیب گز و سوهان است. وسط این شیرینی به جای گردو و پسته با گز پر می شود.4. سوهان حلوا

حلوای ترد یک شیرینی سنتی ایرانی است که طبق دستور العمل های مختلف به روش های مختلف طبخ می شود.

 از جوشاندن مخلوط آب، شکر، شیر و آرد ذرت تا زمانی که جامد شود درست می شود از زعفران برای طعم دادن استفاده می شود. بادام، پسته و دانه هل اضافه می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.